Cumhur ilk kez başkanını seçti | Birazhaber - Son Dakika - Güncel - İnternet - Haber Sitesi
Birazhaber – Son Dakika – Güncel – İnternet – Haber Sitesi

Biraz Haber

Biraz Haber

Cumhur ilk kez başkanını seçti

Cumhur ilk kez başkanını seçti

HAZİRAN 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2018’de ikinci kez seçilerek “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin ilk başkanı oldu. Yeni sistemin omurgası kuruldu. Yüzlerce karar, 25 kararname çıkarıldı, yüzlerce atama gerçekleşti. Devlet yapısının yeniden yapılandırılmasına dair düzenlemeler “Cumhurbaşkanlığı kararnamesi”, “Cumhurbaşkanı kararı”, “Cumhurbaşkanlığı kararı” ve “Cumhurbaşkanlığı genelgeleri” ile yapıldı. 

Devlette yeni düzen

Başkan Erdoğan, “2018/1” no’lu atama kararıyla yeni kabinesini de duyurdu. Erdoğan bu dönemde kabinenin yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı’na bağlı başkanlıklar ve kurullara da atamalar yaptı. YÖK ve Danıştay üyeleri, rektörler, bakan yardımcıları, vali ve emniyet müdürleri ile Cumhurbaşkanlığı’na atamalar gerçekleştirildi.

Yüzde 52.6 ile fark attı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52.59’luk oy oranına ulaştı. Muharrem İnce yüzde 30.64, Meral Akşener yüzde 7.29, Selahattin Demirtaş yüzde 8.40, Temel Karamollaoğlu yüzde 0.89, Doğu Perinçek ise yüzde 0.20 oy aldı. Toplam oylara göre AK Parti yüzde 42.56, CHP yüzde 22.65, HDP 11.70, MHP yüzde 11.10, İP yüzde 9.96, Saadet Partisi yüzde 1.33, Hüda Par yüzde 0.31, Vatan Partisi yüzde 0.23 oy elde etti.

Genelkurmay, bakanlığa bağlandı

Yeni sistemle devletin yapısı baştan başa değişti. Bakanlıkların yanı sıra başkanlıklar adı altında yeni teşkilat yapılanmasına gidildi. Genelkurmay Başkanlığı’nın da da Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanmasına karar verildi. 

TEMMUZ

Yeni sistem yeni kabine

Cumhuriyet tarihinin ilk Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Beştepe’deki Külliye’de yemin ederek tarihi görevine başladı. 

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlediği basın toplantısında, yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ni açıkladı. İlk kez Meclis dışından ve özel sektör temsilcilerinden kabineye bakan atandı. 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile bazı bakanlıklar birleştirilerek bakanlık sayısı 26’dan 16’ya düşürüldü. Bu kapsamda bazı bakanlıkların da isimleri değişti. Başbakanlık makamı ve Bakanlar Kurulu yapısı da tarihe karıştı. Yürütmenin başı olma unvanı cumhurbaşkanına geçti.

TEMMUZ

Adnan Oktar’a operasyon

Kamuoyunda “Adnan Hoca” olarak bilinen Adnan Oktar ve grubuna operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında gözaltına alınan Adnan Oktar tutuklandı. 235 şüphelinin mal varlığına el konuldu. Şüpheliler hakkında çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, küçük yaşta çocukların alıkonulması ve istismarı gibi pek çok suçtan soruşturma açıldı.

Muhalefet karıştı

CHP’de olağanüstü kurultay için toplanan noter tasdikli 630 imza parti genel merkezine teslim edildi. Ancak yeterli imzaya ulaşılamadığı açıklandı, kurultay yapılamadı.  İP’nin Olağanüstü Kongresi’nde de istifa edeceğini açıklayan Akşener, yeniden genel başkanlığa seçildi.

MART

AB ile ilişkilerde yeni bir sayfa açıldıBulgaristan’ın Varna kentinde düzenlenen Türkiye-AB zirvesi sonrası AB ile ilişkilerde zorlu bir dönemi geride bırakmayı umduğunu söyleyen Başkan Erdoğan, “AB’den beklentilerimizi yazılı olarak ilettik. Gelin istikrar için birlikte çalışalım” dedi. Erdoğan, vize serbestisiyle ilgili olarak da “Bir an önce olmalı” dedi. 

NİSAN

Milli irade birleşti

Başkan Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine Cumhur İttifakı olarak gireceklerini açıkladı.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin önerisiyle 2019’dan 2018 yılına alınan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanılırken, Türkiye’nin geleceğini belirleyecek önemli bir adım atıldı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi kabulünün ardından seçimlerde ‘Cumhur İttifakı’ yapacaklarını açıkladı. Bu gelişmenin ardından AK Parti ve MHP yönetimleri bir araya gelerek, ittifakın köşe taşlarını ve ilkelerini belirledi. BBP lideri Mustafa Destici’nin ve toplumu etkileyen pek çok sivil toplum örgütünün katılımıyla Türkiye’yi yeni yönetim sistemine taşımanın yol haritası belirlenmiş oldu. 

 HAZİRAN

Fuat Sezgin’e veda

İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin vefat etti. Cumhurbaşkanlığı tarafından 2019 Fuat Sezgin yılı olarak ilan edildi. Çalışmalarının tanıtılması için programlar düzenlendi.

TEMMUZ

Bedelli yasalaştı

Bedelli Askerlik düzenlemesinin de yer aldığı kanun teklifi, TBMM’de kabul edilerek yasalaştı. Yükümlülerin 21 gün askerlik yapmalarına karar verildi.

TEMMUZ 

OHAL kaldırıldı

15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından 21 Temmuz’da ilan edilen ve yedi defa üçer aylığına uzatılan olağanüstü hal iki yılın ardından uzatılmayınca 17 Temmuz’da sona erdi.

EYLÜL

Kıskıvrak yakalandı

MİT tarafından Suriye’nin Lazkiye kentinde yapılan nokta operasyonda, 2013’te Reyhanlı’daki bombalı saldırıda Suriye istihbaratıyla irtibatı sağlayan Yusuf Nazik yakalanarak Türkiye’ye getirildi.

EKİM

Brunson krizi biti

FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapsi istenen ve ev hapsinde olan ABD’li din adamı Andrew Craig Brunson’a, 3 yıl 1 ay 15 gün hapis verildi.

ARALIK

Emniyetin acı kaybı

Rize İl Emniyet Müdürü Altuğ Verdi, bir polis memuru tarafından makamında şehit edildi. Şehit Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi’nin 15 Temmuz gecesi Çengelköy’de darbecilere direnen grupta olduğu ortaya çıktı. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: