'Sorumlusu değiliz kurbanı olmayacağız' | Birazhaber - Son Dakika - Güncel - İnternet - Haber Sitesi
Birazhaber – Son Dakika – Güncel – İnternet – Haber Sitesi

Biraz Haber

Biraz Haber

‘Sorumlusu değiliz kurbanı olmayacağız’

‘Sorumlusu değiliz kurbanı olmayacağız’

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, yeni yıl dolayısıyla yayınladığı mesajında, Suriye’de yaşanan son gelişmelerle ilgili net mesajlar verdi. Başkan Erdoğan şunları söyledi: “Türkiye’nin hiçbir ülkenin toprağında, egemenliğinde, hakkında, hukukunda gözü yoktur. Bizim tek gayemiz, kendi milletimizi ve bölgemizde yaşayan kardeşlerimizi, emniyete, huzura ve güvenli bir geleceğe kavuşturmaktır. Ülkemiz, bölgesindeki olayların müsebbibi değildir, kurbanı da olmayacaktır. Attığımız tüm adımları, bu anlayışla planlıyor ve hayata geçiriyoruz.”

TERÖRLE SAVAŞ  

Erdoğan söyle devam etti: “Terör örgütlerine göz açtırmadığımız, terörle mücadelede tarihimizin en büyük başarılarını kazandığımız bir yılı geride bıraktık. Güvenlik güçlerimiz  ister dağlarda, şehirlerde, isterse sınırlarımız dışında olsun terör örgütlerinin  tüm inlerine girerek teröristleri imha ediyor. 

ŞEHİTLER UNUTULMADI 

Buradan bir kez daha terörle mücadelede verdiğimiz şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sıhhat ve  afiyet diliyorum. Geride bıraktıkları ailelerine sabırlar diliyorum. Bu  duygularla bir kez daha 2019 yılının ülkemiz, milletimiz, bölgemizdeki  kardeşlerimiz  ve tüm insanlık için barış huzur sağlık güvenlik ve refah içinde  geçmesini temenni ediyorum.”

Başkan Erdoğan, dünyanın önde gelen liderlerine gönderdiği yeni yıl mesajlarında işbirliğine vurgu yaptı.

İNSANİ DURUŞUMUZ DÜNYAYA ÖRNEK OLDU

Türkiye’nin uluslararası krizlere insani temelde yaklaştığını belirten Erdoğan, “Dünyaya örnek oluyoruz” dedi. 

Türkiye’nin bölgesindeki meseleleri çözmeden, kendi geleceğini  güvence altına alamayacağı gerçeği bizi diplomaside ve sahada daha aktif bir  politika izlemeye yöneltti. Esasen Türkiye, Suriye krizinde en başından beri  insani ve ahlaki bir duruş sergilemiş, daima mağdurların ve mazlumların yanında  yer almıştır. Biz, bölgemizle birlikte tüm dünyada istikrarın, adaletin, hoşgörü  ve barışın tarafında saf tutuyoruz. 

KARDEŞLİĞİ YÜCELTTİK

Bu anlayışla Kudüs’ün, Şam’ın, Bağdat’ın,  Kahire’nin, Trablus’un, Saraybosna’nın, Kırım’ın hukukunu savunuyoruz.  Medeniyetimizden ve ecdadımızdan tevarüs ettiğimiz değerlerimiz, bize birliği, beraberliği ve kardeşliği yüceltmeyi öğütlemektedir. Suriye’deki gelişmeler bu  çabalarımızın neticeleridir. 

İSTİKRARA KATKI

Irak’ın istikrarına da katkı yapmaya devam ediyoruz. Kıbrıs, Doğu Akdeniz ve Ege’deki haklarımızı koruma hususundaki kararlılığımızı  hem siyasi alanda hem de sahada gösteriyoruz. Hepsinden önemlisi, insani  duruşumuzla dünyaya örnek oluyoruz.

Millet reformlara sahip çıktı

Milletimiz 24 Haziran’da sandıkta ortaya koyduğu iradeyle Türkiye’nin demokrasisine, hak ve özgürlüklerine, 16 yıldır devam eden reformlarına sahip çıktığını gösterdi. Bu seçimlerde şahsımı ve Cumhur İttifakı’nı tercih eden herkese bir kez daha teşekkür ediyorum. Ülkemizin büyümesi gelişmesi ve kalkınması ve hedeflerine ulaşması için yapılan bu tercihin, Türkiye’yi yeni ufuklara, 2023 hedeflerine, 2053 ve 2071 vizyonlarına taşıyacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN’DAN DÜNYAYA MESAJLAR

Başkan Erdoğan ABD Başkanı Donald  Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Birleşik Krallık Başbakanı Theresa  May, Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi’ye yeni yıl mesajı gönderdi.Erdoğan mesajlarında şunları kaydetti: 

ABD’YE: İşbirliğimiz barış getirir

Başkan Erdoğan ABD Başkanı Trump’a mesajında, “Birçok ortak sınamayla karşılaştığımız uluslararası ortamda,  Türk-Amerikan iş birliğinin küresel barış ve istikrara önemli katkılar sunmaya  devam edeceğine olan inancımı bir kez daha belirtmek isterim” dedi. 

RUSYA’YA: İlişkiler gelişecek

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e hitaben yazdığı yeni yıl mesajında Türkiye-Rusya arasında gelişerek devam eden ikili ilişkilerin önemine dikkati çekerek, gelecek yıl da bu ilişkilerin artarak devam etmesini beklediğini vurguladı.

İNGİLTERE’YE: Avrupa’ya ortak katkı

Erdoğan, Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May’e yazdığı mesajında ortak çabalarının daha da geliştiği bir sene olduğunu belirtti. Erdoğan şunları kaydetti: Türk-İngiliz işbirliğinin Avrupa ve ötesinde küresel barışa katkılar sunmaya devam edeceğine inanıyorum.

HİNDİSTAN’A: Güçlü tarihsel bağlarımız var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’ye yönelik  mesajına ise “Güzel ülkenize ziyaretimin sıcak hatıralarını tüm tazeliğiyle muhafaza ediyorum” ifadesiyle başladı. Erdoğan, mesajına şöyle  devam etti: “Ülkelerimiz arasındaki tarihe dayanan dostluk bağlarını daha da  güçlendirerek, milletlerimizin müşterek menfaatlerine hizmet edecek şekilde daha  da üst seviyelere çıkaracağımıza inanıyorum.”

FRANSA’YA: Birlik olalım

Gerek Avrupa’nın gerek Ortadoğu bölgesinin karşılaştığı sınamalara karşı, Türk-Fransız işbirliğinin barış ve istikrara önemli katkılar sunmaya  devam edeceğine olan inancını anlatan Erdoğan, yeni yılını kutladığı Macron’a ve Fransız halkına esenlik diledi.

ÇİN’E: Küresel refaha vurgu

Başkan Erdoğan, “Sayın Devlet Başkanı, değerli dostum” hitabıyla başladığı Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping’e yazdığı yeni  yıl mesajında “Başta uluslararası ekonomi ve ticaret alanında karşılaşılan güçlükler olmak üzere, Türk-Çin işbirliğinin refaha katkılar yapacağına inanıyorum” dedi. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: